به وب سایت دانش پرتو نقش جهان خوش آمدید.

تماس با کارخانه

031-42693524-7

شنبه تا پنجشنبه

9:00am - 6:00pm

آدرس ایمیل

info@dpnjco.com

شرکت دانش پرتو نقش جهان، برنده نخستین قسمت از مسابقه تلویزیونی شکوفا

  • صفحه اصلی
  • بلاگ
  • Films
  • شرکت دانش پرتو نقش جهان، برنده نخستین قسمت از مسابقه تلویزیونی شکوفا
شرکت دانش پرتو نقش جهان، برنده نخستین قسمت از مسابقه تلویزیونی شکوفا

شرکت دانش پرتو نقش جهان، برنده نخستین قسمت از مسابقه تلویزیونی شکوفا

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، مسابقه تلویزیونی «شکوفا» ابتکار جدیدی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی است که با همکاری فرابورس ایران و سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران روزهای شنبه و دوشنبه ساعت 19 از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

در این مسابقه 78 شرکت دانش‌بنیان در 26 قسمت به رقابت با یکدیگر می‌پردازند و در نهایت 26 شرکت توسط داوران انتخاب خواهند شد تا از طریق سکوهای تامین مالی جمعی مردم بتوانند در طرح‌های این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

نخستین قسمت از مسابقه بزرگ تلویزیونی «شکوفا» با رقابت سه شرکت دانش‌بنیان «دانش پرتو نقش جهان» با طرح لاندر مسی سرباره، «بهسام کاران آراز» با طرح الو کام و «هزار دستان دلفین» با طرح بازی بزن بهادر، شنبه شب 9 دی ماه 1402 ساعت 19 از شبکه یک سیما پخش شد.

شرکت دانش‌بنیان «دانش پرتو نقش جهان» با طرح «لاندر مسی» با رأی داوران، از میان سه تیم شرکت‌کننده به عنوان تیم برگزیده انتخاب و این طرح جهت سرمایه‌گذاری عموم مردم روی سکوی تامین مالی جمعی هم‌آفرین (hamafarin.ir) قرار گرفت.

 

لاندر مسی، تجهیز استراتژیک در صنایع فولادی و معدنی

روایت مهندس مجید رحیمی، مدیرعامل شرکت «دانش پرتو نقش جهان» از طرح دانش‌بنیان تولید «لاندر مسی سرباره» مورد استفاده در صنایع فولادی و معدنی:

محصولی که در مسابقه تلویزیونی شکوفا معرفی شد، تجهیز یا قطعه «لاندر مسی» است. لاندر (launder) به معنی انتقال‌دهنده است. این لاندر از جنس فلز مس ساخته شده است که قابلیت هدایت حرارتی بسیار بالایی دارد و در کوره‌های ذوب در صنایع فولادی و معدنی کاربرد دارد.

با توجه به دمای بسیار بالای جریان مذاب که حدود 1700 درجه است، تنها فلز مس قابلیت تحمل این دمای بسیار بالا را دارد. نقطه ذوب مس 1060 درجه است؛ با چرخش درست جریان آب در لاندر مسی، حرارت بالای جریان مذاب توسط آب گرفته و ماده مذاب در مسیر مورد نظر انتقال داده می‌شود. در نتیجه، لاندر از سایش، خراب شدن یا نفوذ جریان مذاب در امان خواهد بود. 

لاندر حالت ناودانی یا U شکل دارد و به صورت کانال طراحی می‌شود تا بتواند جریان مذاب را که از کوره ذوب خارج می‌شود، به 15 متر آن طرف‌تر و سمت پاتیل ذوب انتقال دهد.

ایران، سومین کشور دارنده دانش فنی تولید لاندر مسی در جهان

با تلاش پژوهشگران و متخصصان جوان شرکت «دانش پرتو نقش جهان» موفق شدیم به دانش فنی تولید لاندر مسی دست پیدا کنیم. دانش فنی تولید این تجهیز مهم و استراتژیک تنها در اختیار دو کشور صنعتی آلمان و ایتالیا قرار دارد و ایران به عنوان سومین کشور، به این دانش دست یافته است.

حدود 5 سال است که تجهیز لاندر مسی در کشور بومی‌سازی شده و در صنایع فولادی و معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

تأمین ایمنی نیروی انسانی فعال در اطراف کوره‌های ذوب

همانطور که اشاره شد، دمای جریان مذاب حدود 1700 درجه است که باید از کوره ذوب به سمت پاتیل هدایت شود. طبیعتا امکان جابه‌جایی مواد مذاب با دست وجود ندارد و به تجهیزی با قابلیت تحمل این دمای بالا نیاز است. در عین حال، نیروی انسانی متعددی در اطراف کوره‌های ذوب مشغول فعالیت هستند که تأمین ایمنی و سلامت آنها در درجه اول اولویت قرار دارد.

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در مورد این تجهیز، بحث حفاظت از کوره ذوب، تجهیزات و قطعات اطراف آن است. در صورتی که بر اثر دمای بسیار بالای مواد ذوب، احیانا آسیبی به تجهیزات اطراف کوره وارد شود، تولید متوقف شده و منجر به زیان مالی سنگینی خواهد شد؛ زیرا ذوب، مرحله اول تولید محسوب می‌شود و اگر ذوب نداشته باشیم، تولیدی هم وجود نخواهد داشت.

همه این موارد، اهمیت دستیابی به دانش فنی و بومی‌سازی تجهیز «لاندر مسی» در کشور را به عنوان یک محصول استراتژیک نشان می‌دهد که علاوه بر تأمین ایمنی نیروهای انسانی شاغل در اطراف کوره‌ها، وظیفه محافظت از تجهیزات و استمرار تولید را برعهده دارد. طبیعتا هرچه تولید در این صنایع افزایش داشته باشد، اقتصاد قوی‌تری نیز خواهیم داشت.

 

همراهی همدلانه مردم ایران با تولید داخلی

معتقدم مردم ایران، همواره همدلانه از تولید داخلی حمایت کرده‌اند و هرجا به واقع شاهد همت و تلاش فرزندان کشورشان بوده‌اند، از هیچ کمک و همراهی دریغ نکرده‌اند. سال 1400 و در مسابقه تلویزیونی کارویا، مشارکت و همراهی مردم کشورمان را در یکی از طرح‌های دانش‌بنیان شرکت تجربه کردیم که با استقبال خوب مردم، ظرف 18-17 دقیقه سرمایه مورد نیاز تأمین شد. امیدواریم در مسابقه تلویزیونی شکوفا و پروژه جدید نیز شاهد حضور و همراهی خوب مردم کشورمان باشیم.

قطعا این مشارکت و همراهی مردم باعث دلگرمی گروه‌های تحقیق و توسعه، تولید، فنی و مهندسی و تمام پرسنل این مجموعه دانش‌بنیان خواهد شد. با مشارکت و سهیم‌شدن مردم در تولید این محصول استراتژیک و مورد نیاز کشور، شاهد گسترش فعالیت‌های شرکت و اجرای فازهای توسعه‌ای خواهیم بود که منجر به افزایش جذب نیروهای جوان و نخبه کشور و اشتغال‌زایی بیشتر خواهد شد.

شکوفا، رویش حس امید و خودباوری در بین مردم

مردم حتی با سرمایه‌گذاری‌های اندک خود در پروژه‌های معرفی‌شده در مسابقه شکوفا، درحقیقت از پژوهشگران و جوانان نخبه کشورشان حمایت می‌کنند. از طریق این مسابقه و از قاب تلویزیون، مردم با فعالیت‌ها و دستاوردهای عظیمی که در این شرکت‌های دانش‌بنیان و توسط جوانان کشور انجام می‌شود، بیشتر آشنا می‌شوند که حس اعتماد به نفس و خودباوری به ویژه در بین نوجوانان و جوانان این سرزمین را افزایش می‌دهد. 

از همت صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان پرچم‌دار حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و بها دادن مسئولان این نهاد به بحث تأمین مالی جمعی یا مشارکت مردمی در اجرای طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان تشکر و قدردانی می‌کنم.

همراهی و مشارکت مردم در طرح‌های دانش‌بنیان حاضر در مسابقه شکوفا، معانی بسیار بلندی دارد؛ یعنی مردم خود را در فرآیند تولید محصولات دانش‌بنیان و مورد نیاز کشور، سهیم و شریک می‌دانند و این حس مشارکت، بسیار قابل احترام و ارزشمند است که قطعا، اتفاقات خوبی را در کشور رقم خواهد زد.

میزان سرمایه درخواستی شرکت «دانش پرتو نقش جهان» برای اجرای پروژه تولید لاندر مسی، 10 میلیارد تومان، مدت زمان سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه 12 ماه و میزان سود پرداختی 40 درصد سالیانه (واریز سود به صورت ماهانه) خواهد بود.

علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در این طرح دانش‌بنیان می‌توانند از طریق سکوی تأمین مالی جمعی هم‌آفرین به نشانی hamafarin.ir در این طرح مشارکت کنند.

نظرها (0)

هنوز نظری ثبت نشده است .

ارسال نظر جدید

تماس باما

031-42693524-7

آدرس ایمیل

support@gmail.com

تماس باما

شما می توانید در ساعات 8 صبح الی 1 بعدازظهر و از ساعت 2 بعدازظهر الی 5 به وقت ایران با ما تماس بگیرید .