به وب سایت دانش پرتو نقش جهان خوش آمدید.

تماس با کارخانه

031-42693524-7

شنبه تا پنجشنبه

9:00am - 6:00pm

آدرس ایمیل

info@dpnjco.com

ضرورت همسو کردن نهادهای دولتی در اجرای طرح‌های توسعه‌ای/ پشتیبان صنایع مادر برای رکوردشکنی در تولید هستیم

  • صفحه اصلی
  • بلاگ
  • Films
  • ضرورت همسو کردن نهادهای دولتی در اجرای طرح‌های توسعه‌ای/ پشتیبان صنایع مادر برای رکوردشکنی در تولید هستیم
ضرورت همسو کردن نهادهای دولتی در اجرای طرح‌های توسعه‌ای/ پشتیبان صنایع مادر برای رکوردشکنی در تولید هستیم

ضرورت همسو کردن نهادهای دولتی در اجرای طرح‌های توسعه‌ای/ پشتیبان صنایع مادر برای رکوردشکنی در تولید هستیم

در خصوص طرح‌های توسعه‌ای شرکت دانش پرتو نفش جهان توضیحاتی ارائه بفرمایید.

در حال حاضر شرکت دانش پرتو نقش جهان به دنبال توسعه تجهیزاتی و امکانات تولید است و باید توجه داشت حمایت‌های مالی، نقش بسزایی در روند توسعه یک مجموعه دارد. با توجه به اینکه دانش پرتو نقش جهان یک شرکت دانش‌بنیان است، خوشبختانه صندوق نوآوری و شکوفایی نهاد ریاست جمهوری حمایت‌های لازم از مجموعه را به عمل آورده و در سالی که به نام «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری شده است، دولت و تمام سازمان‌های مرتبط حمایت از واحدهای دانش‌بنیان جهت سرمایه‌گذاری و توسعه تولید محصولات خاص را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در همین راستا، ما مشغول تکمیل تجهیزات تولید و بازیابی راهکارهای مناسب برای بهبود فرایند تولید با توجه به قیمت تمام شده محصولات هستیم؛ چراکه با افزایش تیراژ تولید محصولات در مجموعه، به طور معمول قیمت تمام شده با کاهش همراه خواهد شد. بر همین اساس ضرورت دارد بتوانیم با تکمیل تجهیزات و امکانات مورد نیاز و همچنین بهره‌گیری از نیروی انسانی متخصص، قیمت تمام شده محصولات خود را بهبود ببخشیم و قدرت رقابت‌پذیری و مشتریان خود را در بازار حفظ کنیم. شرکت دانش پرتو نقش جهان، اهداف بلندمدت پنج ساله تا سال 1405 را جهت تحقق این مهم در نظر گرفته است و خوشبختانه از برنامه تعریف شده جلو هستیم و تمام تلاش خود را جهت تامین شرایط لازم  اعم از زمین ساختمان، تجهیزات، ماشین‌آلات و نیروی انسانی به کار گرفته است.

اجرای پروژه‌ها تا چه اندازه در حوزه صنایع معدنی و فلزی تاثیرگذار است و در کدام حلقه زنجیره قرار می‌گیرد؟

با توجه به اینکه شرکت‌هایی مانند دانش پرتو نقش جهان به عنوان مجموعه‌های پشتیبان برای صنایع معدنی و فلزی به ویژه فولاد محسوب می‌شوند، بنابراین قوت قلبی برای رکوردشکنی در تولید برای صنایع مادر به ویژه فولادسازی و همچنین فرآوری مواد معدنی به شمار می‌آیند. شرکت‌های پشتیبان، نقش بسزایی در تامین تجهیزات و قطعات یدکی مورد نیاز این صنایع برای دستیابی به رکوردشکنی در تولید دارند و پشتوانه محکمی برای تحقق این مهم هستند. به عنوان مثال، زمانی که مصرف یکی از تجهیزات و قطعات برای رکودزنی در تولید افزایش پیدا می‌کند، شرکت پشتیبان می‌تواند این تجهیزات را به صورت انبوه تامین کند تا نیازی به واردات و همکاری طرف مقابل خارجی نباشد؛ چراکه این فرایند ممکن است یک تا دو سال به طول بینجامد و صنایع مادر باید توجه داشته باشند که در 10 تا 20 کیلومتری آن‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان بسیاری قرار دارند که با اجرای طرح توسعه و به کارگیری از نیروهای انسانی متخصصی و تجهیزات و تکنولوژی روز تولید، قادر به تامین نیاز 100 درصدی آن‌ها به قطعات و تجهیزات مورد نیاز هستند. نقش شرکت‌های پشتیبان در رکوردشکنی تولید بسیار پررنگ است و  در حالی که به رکورد تولید 6 میلیون تنی فولاد طی سالیان گذشته دست پیدا کردیم، این میزان با حضور مجموعه‌های پشتیبان به حدود دو برابر افزایش یافته است. بر همین اساس ضرورت دارد توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، بیش از پیش در کانون توجه دولت و مسئولان قرار بگیرد تا بتوانیم شاهد رشد رکوردشکنی در تولید در صنایع معدنی و فلزی باشیم.

اصلی‌ترین چالش‌های پیش روی اجرای طرح‌های توسعه‌ای چیست و برای رفع آ‌ن‌ها چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟

شرکت‌های دانش‌بنیان با چالش‌های فراوانی در امر توسعه مواجه هستند. برای مثال، اگر قرار باشد زمین و ساختمان مجموعه را توسعه دهیم، با بروکراسی‌های ادارای دولتی فراوانی مواجه خواهیم شد که باید یک خردجمعی برای رفع این معضل شکل بگیرد. برای مثال، بخشی از زمین‌هایی که در اطراف شهرک صنعتی که کارخانه ما در آنجا واقع شده است، می‌تواند به اجرای طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌های موجود در شهرک صنعتی اختصاص داده شود؛ چراکه سرمایه‌گذاری برای توسعه، منجر به اشتغال‌زایی در منطقه و کاهش معضل بیکاری خواهد شد. اجرای چنین مهمی، نیازمند همکاری سازمان‌های ذی‌ربط اعم از منابع طبیعی و آبخیزداری، صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و تمام نهادهای دولتی مانند فرمانداری است. تامین برق مورد نیاز واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی، چالش دیگری است که در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. شهرک صنعتی نجف آباد 2، یک شهرک نوپا است و پست‌های برق سیار جهت تامین برق واحدهای صنعتی در نظر گرفته شده است. جلسات متعددی را با بخش‌های مرتبط جهت توسعه برق شهرک برگزار کرده‌ایم تا برق با توان بیشتری در اختیار واحدهای تولیدی قرار بگیرد و امیدوار هستیم شاهد تحقق این مهم در روزهای آینده باشیم.

 باید توجه داشت که توسعه، نیازمند تامین انرژی کافی است و شرکت‌های دانش‌بنیان در صورتی می‌توانند نسبت به اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود اقدام کنند که انرژی مورد نیاز در اختیار آن‌ها قرار بگیرد. هسمو کردن نهادهای دولتی با شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای تحقق اجرای طرح‌های توسعه‌ای، چالش مهمی است که در حال رایزنی‌های لازم جهت رفع آن هستیم و به نظر می‌رسد مدیران و مسئولان مرتبط برای تحقق این مهم به تکاپو افتاده‌اند. از سوی دیگر، شرکت‌های دانش‌بنیان با معضل تامین منابع مالی کافی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای روبه‌رو هستند و تحقق این مهم، مستلزم همکاری بانک‌ها و موسسات مالی با مجموعه‌های پشتیبان است. بانک‌ها باید ضمن در اختیار گذاشتن تسهیلات لازم برای شرکت‌های دانش‌بنیان، یاری‌رسان آن‌ها در کاهش مشکلات مالی باشند و به نظر می‌رسد ضرورت تحقق این مهم در سایر استان‌ها در مقابل استان تهران، بیش از پیش احساس می‌شود.

سرمایه‌گذاری اولیه طرح‌های توسعه‌ای شرکت به چه میزان بوده است و پس از بهره‌برداری با چند درصد ظرفیت تولید خواهید کرد؟

برآورد مالی ما از سرمایه مورد نیاز جهت تکمیل طرح‌های توسعه‌ای شرکت دانش پرتو نقش جهان، حدود 135 میلیارد تومان است و تمام تلاش خود را جهت تامین مالی مورد نیاز به کار گرفته‌ایم. اگر موفق به تامین نیاز مالی خود شویم، بدون شک با 80 درصد ظرفیت ممکن به تولید خود ادامه خواهیم داد و برنامه‌ریزی جامع و بلندمدتی برای تحقق این مهم در نظر گرفته شده است.

تامین مالی پروژه‌های توسعه‌ای چگونه صورت می‌پذیرد؟

به منظور تامین منابع مالی جهت اجرای طرح‌های توسعه‌ای در شرکت دانش پرتو نقش جهان، باید بتوانیم با افزایش مصرف‌کنندگان نهایی محصولات و قطعات تولیدی مجموعه، آ‌ن‌ها را مجاب به همکاری بلندت کنیم تا دچار مشکلات مالی در ادامه راه نشویم. برای مثال، ما قراردادهای همکاری سه تا پنج ساله با برخی مشتریان خود منعقد می‌کنیم که با پیش پرداخت یک مبلغ مشخص، بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای فراهم می‌شود. ضمن اینکه بخش دیگری از منابع مالی از تسهیلات بانکی و همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی نهاد ریاست جمهوری تامین خواهد شد و خوشبختانه دغدغه چندانی در این زمینه نداریم.

سخن پایانی

عمده شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در سطح کشور، از نیروهای انسانی جوان، با انگیزه و تحصیل کرده جهت اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود بهره گرفته‌اند و این افراد به دنبال آن هستند تا نقش موثری در لایه‌های مختلف تولید کشور به ویژه بخش معدن و صنایع فلزی داشته باشند. در واقع باید حمایت‌های لازم از این اشخاص صورت پذیرد تا ضمن ایجاد دلگرمی لازم، سرمایه انسانی لازم جهت توسعه تولید در داخل کشور شکل بگیرد. این مهم موجب رشد علمی، تحصیلی، فرهنگی و اجتماعی در تمام بخش‌های جامعه و رفع نیازهای موجود خواهد شد و می‌توانیم نیازهای کشورهای همجوار را نیز با توسعه تولید و گسترش صادرات فراهم کنیم. تحقق این مهم، در نهایت به رونق تولید داخل و اقتصادی پویا و قدرتمند خواهد انجامید و بی‌نیاز از واردات بی‌رویه برخی از محصولات و قطعات خواهیم شد. امیدوار هستیم دولت همچنان با اراده‌ای مصمم از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کند تا بتوانیم به مسیر روبه‌رشد خود در توسعه تولید ادامه دهیم و موجبات اقتدار و سرافرازی کشور را فراهم سازیم.

گفت‌وگو: محمدرضا طارمی

http://www.felezatonline.ir/s/28472

 

نظرها (0)

هنوز نظری ثبت نشده است .

ارسال نظر جدید

تماس باما

031-42693524-7

آدرس ایمیل

support@gmail.com

تماس باما

شما می توانید در ساعات 8 صبح الی 1 بعدازظهر و از ساعت 2 بعدازظهر الی 5 به وقت ایران با ما تماس بگیرید .